Obec Rohatec
Květná 359/1
696 01 Rohatec
Symbolika znaku i praporu vyjadřuje historii a přírodní polohu obce. Jako znak obce se do roku 2000 používala stará obecní pečeť obce Rohatec pocházející z první poloviny 17. století. Je na ní větvička s pěti žaludy, vyjadřující dubové lesy "Dúbrava", hvězdička (sluníčko) vyjadřuje hojnost slunečního svitu, (nejteplejší území) a nápis "PECZET DZIEDZINY ROHATECKE". Ornamenty vyjadřují folklorní tradice. Návrhy znaku a praporu Rohatce spojují popisovanou symboliku staré pečetě se současnými heraldickými zásadami a zvyklostmi. Prapor i znak doporučil obci Rohatec udělit podvýbor parlamentu ČR v dubnu 2002 a starosta jej převzal v Praze 14. května 2002. Ještě téhož roku, na rohatecké bartolomějské hody, byl prapor slavnostně posvěcen.
V zeleném poli větvička s pěti žaludy vyjadřuje blízkost rozsáhlých lesů, nad nimi zlaté sluníčko vyjadřuje nejteplejší místo v české republice (dle Quita) s hojným slunečním svitem. Modré vlnky oddělené stříbrnou linkou v dolní části řeku Moravu, která protéká celou délkou protáhlého katastru obce Rohatec a v minulosti byla základem vzniku osídlení. Barevné vyjádření: Přírodní zelená barva štítu vyjadřuje okolní přírodu, rozsáhlé lesy v okolí a louky po celé jižní délce protáhlého katastru obce. Modrá vyjadřuje vodu protékající řeku Moravu, jejíž bývalé dva toky se slévaly v jeden tok právě u Rohatce.
V zeleném poli modrý pruh vyjadřuje řeku Moravu a k tomuto pruhu dva žluté klíny vyjadřují písečné výspy (rohy), podle které vznikl název Rohatec. Větvička s pěti žaludy i sluníčko je totožné se znakem včetně symbolického vyjádření. Barevné vyjádření: Přírodní zelená barva podkladu vyjadřuje okolní přírodu, rozsáhle lesy v okolí a louky po celé jižní délce protáhlého katastru obce. Žlutá vyjadřuje váté pískové výspy, pískový terén v celé severovýchodní délce katastru. Modrá vyjadřuje vodu, protékající řeku Moravu, jejíž bývalé dva toky se slévaly v jeden tok právě u Rohatce.
Zelený list s modrým šikmým pruhem z druhé čtvrtiny dolního okraje do třetí čtvrtiny horního okraje listu a se dvěma žlutými šikmými klíny vycházejícími ze čtvrté čtvrtiny žerďového a první čtvrtiny dolního okraje listu a ze čtvrté čtvrtiny horního a první čtvrtiny vlajícího okraje listu s vrcholy na okraj modrého pruhu. V horním rohu žluté slunce bez tváře a hnědá větévka s pěti žaludy (2,3). Poměr šířky k délce listu je 2:3.